12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ
 
12 Mart 1921 tarihinde Milli Marşımız olarak kabul edilen İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlandı. Aydıncık 75. Yıl Öğretmenevi Şehit Mustafa ÜNGÖR toplantı salonunda gerçekleştirilen törene; İlçe Kaymakamımız Sayın Yavuz AKYOL ile daire amirleri, Öğrenciler, Veliler ve Değerli Vatandaşlarımız katıldı.
Aydıncık Şehit Zemci DOĞAN Ortaokulu tarafından hazırlanan programda; "M. Akif ERSOY' un İstiklal Marşını yazma öyküsü" konulu sinevizyon gösterisi ,tiyatro ve oratoryo gösterileri ve şiirler  okundu. Anaokulu öğrencileri tarafından İstiklal marşımızın 10 kıtası okundu. Alkışı sevmeyen şair Mehmet Akif ERSOY, Necip Milletin Fazıl Şairi Necip Fazıl KISAKÜREK adlı kitap okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve İstiklal Marşının Güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri İlçe Milli eğitim Müdürü Kamil AKYOL, İlçe Belediye başkanı Vekili Mehmet YILDIZ ve Kaymakamımız tarafından verildi.
 Kaymakamımız İstiklal Marşının 97. Yıl Dönümü Münasebetiyle Yapmış Olduğu Konuşmasında: Vatan bilinci öyle kolay tanımlanabilecek basite indirgenecek bir durum değildir. Bazen bir vatan ın özeti böyle bedelsiz yazılan bir şiire sığdırılabiliyor ama onu anlamak içinde sınırsız bir idrak olması gerekiyor, böyle bir tanım İstiklal Marşı belki 10 kıtadan oluşan bir ifade ama bizim onu okuya okuya anlamamız mümkün değil aslında, bunun karşılığını vermekte evlatlarımızın bu gün yapmış olduğu ilgidir, fıtrattır, bilgidir, donanımdır, bizim çok çalışmamızdır. Üzerimize düşen her vazifeyi layıkı ile yerine getirmemizdir. Her zaman olduğu gibi bütün programlarda milli günlerimizde öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz,  Milli  Eğitimimiz bu programları layığı ile yerine getiriyor. Başta Milli Eğitim Müdürümüze, Milli Eğitim Şube Müdürümüze, Şehit Zemçi Doğan Ortaokulu Müdürümüze ve öğretmenlerine, emeği geçen öğrencilerimize, bütün katılımcılara çok çok teşekkür ediyorum. Rabbim gerçekten bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın. Bu bilinç ve idrakle inşallah hep böyle kalalım, bu şuurla yaşayalım teşekkür eder hayırlı günler dilerim’’ diyerek konuşmasını bitirdi.