18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI
 
 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla ilçemizde gerçekleşen programlar Hükümet Konağı önünde düzenlenen Bir Dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasına mütakiben Çelenk Sunma Töreni ile başladı. 75. Yıl Öğretmen Evi Şehit Mustafa ÜNGÖR Konferans Salonunda   Aydıncık ÇPAL Lisesi tarafından hazırlanan anma programına iştirak edildi.
Anma programı 75. Yıl Öğretmen Evi Şehit Mustafa ÜNGÖR Konferans salonunda yapıldı.
 Aydıncık ÇPAL tarafından düzenlenen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Bozok Üniversitesi  Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi  Yard. Doç. Dr Ebubekir GÜNGÖR, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Aydıncık Şehitleri slayt gösterisi ve Çanakkale Nedir? adlı sinevizyon gösterisi salondakilere duygu dolu anlar yaşattı.
Şehit ve Gazi yakınları ile yemekte buluşuldu
            Anma programlarının ardından Kaymakam Sayın Yavuz AKYOL birlikte Şehit Aileleri ve Gazilerle yemekte bir araya geldiler. Burada Şehit ailelerimize ve gazilerimize Gül takdim edildi.
Sayın Kaymakamımız konuşmasında, “Bugün anma programında gerçekten çok duygulandık. Özellikle gençlerimizin o heyecanı hissetmeleri, hislerini bizlerle paylaşmaları hepimizi duygulandırdı. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Bugün Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıldönümü. Bu ülkeyi işgal etmek için Osmanlı’nın son zamanlarında Anadolu toprakları dahil olmak üzere Osmanlının hakim olduğu coğrafyayı paylaşmak için Çanakkale’den girmeye başladılar. Ancak ecdadımız Çanakkale geçilmez dedi. 250 bin şehit verdik. Ama bilin ki 100 yıl öncesinde hesabı olanlar o hesabı unutmadılar. O hesabın peşindeler. 100 yıl önce denizden gelemeyenler, karadan giremeyenler farklı yollardan yine işgal etmeye çalıştılar. Çanakale Zaferi ile birlikte Kurtuluş Savaşı, Bütün Terörle mücadelede, 15 Temmuz Destanı ve yakın zamanımızda olduğu gibi Afrin operasyonunda şehit düşen bütün şehitlerimiz aynı ruhla şehit olmuşlardır. Millet olarak Şehitlerimize karşı vefa borcumuzu toplumdaki statümüze göre daha çok çalışarak ve Vatan Millet şuurunu etrafımıza idrak ettirerek bütün gücümüz ile ödeyemeye çalışmalıyız. Tekrar tüm Şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Sizlere bizlere, hepimize Cenabı Hak sabırlar versin. İnşallah Akif’in söylediği gibi ‘Bu Millete Cenabı Hak Bir Daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.’’  Diyerek konuşmasını bitirdi.